>
ساعت کاری
8:00 الی 17:00
تلفن تماس
7 - 88877610 (021)
آدرس
تهران، خیابان نلسون ماندلا (آفریقا) ، قبادیان شرقی پ 1

اخبار و رخدادهای امین

عدم اتکاء بیمه اتکایی امین به استفاده از منابع ارزی دولت

"عدم اتکاء بیمه اتکایی امین به استفاده از منابع ارزی دولت"

 

مدیر عامل شرکت بیمه اتکائی امین  امسال نیز به روال سال گذشته در یک نشست خبری که پیش از برگزاری مجمع عمومی شرکت برگزار گردید ،صورتهای مالی خود را در اقدامی قابل توجه در معرض نقد و بررسی خبرنگاران خبرگزاری های مختلف و سایت های تخصصی قرار داد.

سید مصطفی کیائی ، مدیر عامل بیمه اتکائی امین در ابتدا اذعان داشت تلاش برای شفافیت صورتهای مالی یکی از تعهدات اخلاقی بیمه گران است که باید در اولویت کاری آنها قرار گیرد.

وی عنوان کرد : تلاش بیمه اتکائی امین جهت قرار گرفتن در جایگاه یکی از پر سود ترین شرکتهای بیمه در نتیجه شفافیت حاصل شده است.

سید مصطفی کیائی ضمن تشکر از بیمه مرکزی و استقبال از رویکرد معاونت اتکایی بیمه مرکزی در قبول ریسکها با نرخ منطقی تر، اذعان داشت شرکت بیمه اتکایی امین در قبولی و واگذاری ریسکها، هماهنگی کامل با سیاستهای بیمه مرکزی دارد.

وی همچنین به چند نکته کلیدی اشاره کرده که به نظر می رسد، توجه مقامات وزارت اقتصاد و دستگاههای مربوطه بدان ضروری خواهد بود.

وی در این نشست از فروش سهم دولتی شرکت متبوعش در هفته های آتی خبر داد و تاکید کرد: به نظر می رسد بهتر باشد که این سهام دولتی به صورت خرد در بازار عرضه شود تا سهامداران خرد بتوانند این سهم را خریداری کنند و نهایتا میزان سهام شناور شرکت بالا رفته و راه جهت ورود به تابلوی اصلی بازار اول بورس هموار گردد.

بر اساس این گزارش، بیمه اتکائی امین در سال گذشته تنها شرکت بیمه ای بود که حسابهای ارزی منشأ حواله داخلی خود را با نرخ رسمی بانک مرکزی تسعیر نمود.

به گفته سید مصطفی کیائی سازمان حسابرسی علیرغم ارائه مستندات دریافتی توسط اینشرکت  از بانکهای بزرگ و صرافی ها در مورد نرخ خرید ارز با منشاء داخلی،  با شرکت بیمه اتکائی امین در این خصوص همکاری های لازم را بعمل نیاورد.  این در حالی است که عملکرد بیمه اتکائی امین همواره در راستای جلوگیری از شناسائی سودهای غیر واقعی بوده چرا که عمده دارائی های ارزی شرکت بیمه اتکایی امین، بصورت حواله های ارزی با منشاء داخلی است و قابلیت تبدیل به اسکناس یا  انتقال به خارج از کشور جهت  پرداخت بدهی های ارزی شرکت را ندارد .

به گفته مدیر عامل شرکت بیمه اتکائی امین از تک تک بانک ها و صرافی ها استعلام شده و بر اساس استعلامات بعمل آمده، بانک ها نرخ رسمی بانک مرکزی را ملاک خرید حواله های با منشأ داخلی اعلام نموده و صرافی ها نیز از خرید این حواله ها امتناع ورزیدند.

سرکار خانم رضوان بابو ، سرپرست امور مالی و اداری شرکت بیمه اتکائی امین در این خصوص اظهار داشت:  برای تسعیر حساب‌های ارزی، بر اساس استعلام‌های به عمل آمده از بانک‌ها، اقدام به تسعیر سپرده‌های ارزی به صورت حواله‌های با منشأ داخلی و طلب و بدهی فی‌مابین با شرکت‌های داخلی براساس نرخنامه رسمی بانک مرکزی( هر دلار آمریکا 42000 ريال) ، طلب و  بدهی فیمابین با شرکت‌های خارجی هم براساس نرخ سامانه نیما در تاریخ ترازنامه نمود، اما جهت اجرای نظرات سازمان حسابرسی در راستای ایجاد رویه واحد با سایر شرکتهای بیمه، به ناچار اقدام به تسعیر حساب‌های سپرده‌های ارزی به صورت حواله با منشأ داخلی دلار را با نرخ ۷۷،۷۶۴ ریال، یورو را با نرخ ۹۱,۲۹۰ ریال و در خصوص حساب‌های بیمه‌ای فی‌مابین شرکت‌های داخلی و خارجی بر اساس نرخ سامانه نیما نمودیم.

سید مصطفی کیائی در ادامه این نشست به نکته مهمی اشاره کرد و گفت: اعتقادی به دریافت ارز دولتی ندارم زیرا معتقدم ؛ ما یک شرکت خصوصی هستیم و نباید به دولت فشار بیاوریم، بنابراین هیچ گاه به دنبال گرفتن ارز 4200 تومانی نبودیم زیرا شرکتهای بیمه خصوصی نباید سربار  دولت باشند و چه بسا باید تلاش کنند تا باری از دوش دولت بر دارند .

مدیر عامل شرکت بیمه اتکائی امین در ادامه از دیگر اقدامات شرکت متبوعش در صورتهای مالی منتهی به شهریور سال 98 خبر داد و گفت: با توجه به تغییر روش حسابداری سرمایه گذاری های سریع المعامله در بازار از روش ارزش بازار به روش اقل بهای تمام شده و خالص ارزش فروش مجموع پرتفوی سرمایه گذاری ها، درآمد سرمایه گذاری های شرکت در سال مالی منتهی به شهریور 98 نسبت به دوره مشابه سال قبل 13 درصد کاهش داشته است .
به گفته وی شرکت بیمه اتکائی امین به دلیل غیر منطقی بودن رویه حسابداری ارزش بازار سرمایه گذاری های سریع المعامله ، روش حسابداری اقل بهای تمام شده و خالص ارزش فروش را جایگزین روش مذکور نموده است .
وی اتخاذ این روش را به دلیل صیانت از حقوق سهامداران دانست و گفت: کاهش درآمد سرمایه گذاری های شرکت نسبت به سال قبل بدین دلیل بوده که حقوق سهامداران در نتیجه این رویه متضرر نشود.

بر این اساس شرکت بیمه اتکایی امین بالاترین سود صنعت بیمه یعنی رقمی معادل 90 میلیارد تومان را تجربه کرده که این سود از محل سرمایه گذاری های شرکت اتخاذ شده است.

توانگری مالی شرکت بیمه اتکائی امین برای سال 98 بر اساس تاییدیه بیمه مرکزی معادل 1017 درصد در سطح یک اعلام شده که بالاترین سطح توانگری مالی در میان شرکتهای بیمه محسوب می شود.

آقای علی به نژاد مدیر اتکایی شرکت گزارشی از عملکرد فنی شرکت به استحضار خبرنگاران رساند بر اساس این گزارش حق بیمه کسب شده بیمه اتکائی امین در سال مالی 98 مبلغی بیش از 80 میلیارد تومان اعلام شد  که نسبت به دوره مشابه سال قبل افزایش 38 درصدی را تجربه کرده است. لازم به ذکر است که این افزایش حق بیمه قبولی با توافق کامل با بیمه مرکزی ج.ا.ایران صورت پذیرفت.

علی رغم افزایش 38 درصدی حق بیمه قبولی نسبت به حق بیمه قبولی در سال مالی 1397، خسارت پرداختي در سال مالي 98 مبلغ 233.788 ميليون ريال بوده است که در مقایسه با بودجه سال 98 کاهش 9 درصدی داشته و نسبت به خسارت پرداختی در سال مالی 97  افزایشی 15 درصدی داشته است.

با توجه به انتخاب ریسک مناسب و تحلیل ریسکهای پیشنهادی، نسبت خسارت از 35 درصد در سال مالی 97، به  29 درصد در سال مالی 98  کاهش یافته است.

وی افزود بیمه اتکائی امین با تایید بیمه مرکزی میزان IBNR  ذخایر خسارات معوق خود را از 45 درصد در سال 97 به 65 درصد در سال 98 افزایش داده است.

به نژاد ظرفیت مجاز قبولی اتکایی این شرکت در سال مالی 98 را بر اساس اعلام بیمه مرکزی ۹۶۱ میلیارد ریال عنوان نمود.

در ادامه سید مصطفی کیائی گفت: میزان ذخایر خسارت معوق شرکت حدود 4/2 برابر حق بیمه قبولی می باشد که این میزان در میان سایر شرکتهای بیمه بی نظیر است. باتوجه به اینکه ایران یکی از کشورهایی است که درمعرض خطرات و بلایای طبیعی قرار دارد ، در این راستا برای بیمه نامه های در جریان که منجر به خسارت می شود نیاز به ذخائر بالائی وجود دارد تا عملکرد شرکت دستخوش تاثیرات منفی نشود و  توانائی ایفا تعهدات خود را داشته باشد در این راستا  IBNR  شرکت را تا 65 درصد افزایش دادیم.

وی در خصوص همکاری با بازارهای بیمه سوریه اعلام نمود که از سال گذشته همکاریمان با کشور سوریه در قبولی و واگذاری قرارداد ها را آغاز نموده ایم و تبادلات بیمه ای با آن کشور به صورت پایاپای ادامه دارد.

ایشان همچنین در پاسخ به سئوال یکی از خبرنگاران در ارتباط به سفر به آذربایجان اذعان داشت: در سفر به باکو با بزرگترین شرکت بیمه و تنها شرکت بیمه اتکایی کشور آذربایجان دیدار داشتیم و پیشنهاد همکاری در قراردادهای اتکایی بیمه اتکایی امین را با آن شرکتها مطرح نمودیم که مقرر گردید شرکتهای مذکور پیشنهادات این شرکت را مورد بررسی قرار دهند.

در حال حاضر با بروکر اتکایی و شرکتهای بیمه روسیه و کشورهای CIS در قرارداد های خود همکاری داریم.

لازم بذکر است که سید مصطفی کیائی در ادامه این نشست در پاسخ به سوال برخی خبرنگاران مبنی بر ضرورت افشاء رقم حقوق دریافتی مدیران عامل و اعضأ هیات مدیره شرکتهای بیمه در گزارشات گفت: در صورتی که  آقای رئیس کل همان طور که شما عنوان می کنید در نشست خبری خود قول پیگیری این کار را داده اند، این اقدام می تواند مطلوب باشد و اینکه تمایل به این کار وجود دارد نشانه مثبتی است و حداقل دولتی ها باید در این زمینه پیش قدم باشند.

به سهامداران گرامی این نوید را میدهیم که سود شرکت علیرغم افزایش IBNR از 45 درصد به 65 درصد در سال مالی 98 نسبت به سال مالی گذشته افزایش یافته که این مهم درسایه همکاریها و مساعدتهای سهامداران گرامی که همواره حامی شرکت بوده اند ، بیمه مرکزی بعنوان نهاد ناظر بر صنعت و نیز تلاش هیأت مدیره و سایر همکاران تحقق یافته است.

دفتر مرکزی

  • جزیره کیش ، میدان سنایی ، بلوار اندیشه ، قطعه N.B.O.16
  • کدپستی : 7941778354
  • تلفن : 7 - 44420785 (076)
  • نمابر : 44420958 (076)
  • رایانامه : aminre@aminre.net

دفتر ارتباطی

  • تهران ، بلوار نلسون ماندلا (آفریقا) ، خیابان قبادیان شرقی ، پلاک 1
  • کدپستی : 1917635711
  • تلفن : 7 - 88877610 (021)
  • نمابر : 88788964 (021)
  • رایانامه : aminre@aminre.net

سهامداران عمده

بیمه آسیا بیمه البرز توسعه کسب و کار سبا بیمه دانا سرمایه گذاری صبا تامین سهامی بیمه ایران بیمه ایران معین سرمایه گذاری واسطه گری مالی یکم بانک تجارت صندوق سرمایه گذاری امین یکم فردا بانک صادرات ایران سرمایه گذاری اکسیرسودا

كليه حقوق متعلق به : شرکت بیمه اتکائی امین می باشد.
طراحی و ایجاد : شركت مهندسی رز انديشه هوشمند

Search