>
ساعت کاری
8:00 الی 17:00
تلفن تماس
7 - 2188877610 98+
آدرس
تهران، خیابان نلسون ماندلا (آفریقا) ، قبادیان شرقی پ 1

اخبار و رخدادهای امین

تاثیر تصمیمات IASB بر بیمه گران و کاربران داده های حسابداری

 

IFRS17: تاثیر تصمیمات IASB بر بیمه گران و کاربران داده های حسابداری

هیئت رسیدگی استانداردهای حسابداری بین المللی(IASB[1])  در حال بررسی اصلاحاتی در استاندارد حسابداری منتشر شده  IFRS 17  برای قراردادهای بیمه ای است.

پیش نویس اسناد (ED[2]) توسط IASB در ژوئن 2019 منتشر شد که اقدامی برای بازگشایی مجدد استاندارد بود.  IASB پیش از انتشار استانداردی اصلاح شده که قرار است تا 30 ژوئن سال 2020 انجام شود، به یک سری تصمیمات مهم رسیده است، از جمله اصلاحات در سند مه 2017.

 AM Best  برخی از تصمیمات اخیر IASB را بررسی کرده تا چگونگی تأثیر آن ها بر گزارشات بیمه گران و بیمه گران اتکایی تحت IFRS 17 و پیامدهای آن برای استفاده کنندگان از گزارش مالی بیمه گران و بیمه گران اتکایی را بررسی کند. به طور کلی، این تصمیمات بر داده هایی که AM Best انتظار دارد از بیمه گران و بیمه گران اتکایی دریافت کند، تأثیر می گذارد.

 AM Best مجموعه و ارزیابی داده های حسابداری اش را همگام با استفاده اش از داده ها به عنوان ابزاری برای هدف قرار دادن اقتصاد زیربنایی بیمه گران و بیمه گران اتکایی، تحقق می بخشد. از این رو AM Best انتظار تأثیرگذاری کوتاه مدت از IFRS 17 در رتبه بندی های اعتباری را ندارد.

  AM Best معتقد است که دو جنبه ی زیر از تصمیمات اخیر IASB شایان ذکر است:

 • تاریخ موثر 2023 - ملاحظاتی که باعث شده IASB زمان موثر استاندارد را از پیشنهاد در ED تغییر دهد.
 • بیمه نامه های خسارت زا - تغییر در تعریف بیمه نامه هایی که به عنوان بیمه نامه خسارت زا در نظر گرفته می شود.

تاریخ موثر-2023

در مارس 2020،IASB  تاریخ موثر IFRS 17 را به 1 ژانویه 2023 بازگرداند. در ابتدا پیش نویس سند تأخیری یک ساله تا 1 ژانویه 2022 را پیشنهاد داده بود. با این وجود، پس از بررسی چالش های اجرا، احتمال این که مقامات قضایی استاندارد را تا قبل از تاریخ موثرش نپذیرند و مزایای استفاده گسترده و همزمان از استاندارد مورد استقبال قرار گیرد،IASB  در مورد تأخیر دو ساله تصمیم گرفت.

IASB  همچنین معافیت بیمه گران را از اعمال IFRS 9 (ابزارهای مالی) تا زمان اجرای IFRS 17 تمدید کرد. AM Best  معتقد است که اجرای IFRS 9 می تواند برخی از بیمه گران را به سمت انتقال حسابداری وام از هزینه استهلاک به ارزش بازار سوق دهد. این وضعیت ترازنامه بهتری منطبق با بدهی های موجود در ارزش بازار فراهم می کند.

تعریف بیمه نامه های خسارت زا

در دسامبر سال 2019،  IASB پیشنهادی را در ED برای تغییر ارائه سود یا  زیان بیمه گران و بیمه گران اتکایی برای مراجعه به پرتفوهای بیمه نامه ها و نه گروه ها، همان طور که در استاندارد تعریف شده است ارائه داد. اساساً این باعث گسترش تعریف بسته های بیمه نامه در هر گروهی می شود که برای شناسایی بیمه نامه های خسارت زا استفاده می شود. AM Best انتظار دارد که این اصلاحیه باعث کاهش نسبت بیمه نامه های در نظر گرفته شده به عنوان بیمه نامه خسارت زا شود و استاندارد را برای بیمه گذاران آسانتر و کم هزینه ترکند.

جمع آوری داده ها

AM Best برای بهینه سازی جمع آوری و استفاده از داده ها تحت IFRS 17 برنامه ریزی کرده است. این امر داده های IFRS 17 را ارزیابی می کند، از جمله استفاده از آن در مدل نسبت کفایت سرمایه این شرکت (BCAR) و سایر ابزارهای تحلیلی را ارزیابی خواهد کرد و به استفاده از داده های حسابداری به عنوان ابزاری برای هدف قرار دادن اقتصاد اساسی بیمه گران در ارزیابی رتبه بندی اعتباری خود ادامه خواهد داد.

در حالی که در زمان نگارش، تاریخ مؤثر برای IFRS 17 به اول ژانویه 2023 تنظیم شده است،AM Best  معتقد است که استاندارد جدید تصویر عملکرد عملیاتی موجود از داده های حسابداری، به ویژه برای بیمه گران بیمه زندگی را تقویت می کند.

 

[1] The International Accounting Standards Board

[2] exposure draft

 مترجم: شرمین قدیمی

دفتر مرکزی

 • جزیره کیش ، میدان سنایی ، بلوار اندیشه ، قطعه N.B.O.16
 • کدپستی : 7941778354
 • تلفن : 7 - 7644420785 98+
 • نمابر : 7644420958 98+
 • رایانامه : aminre@aminre.net

دفتر ارتباطی

 • تهران ، بلوار نلسون ماندلا (آفریقا) ، خیابان قبادیان شرقی ، پلاک 1
 • کدپستی : 1917635711
 • تلفن : 7 - 2188877610 98+
 • نمابر : 2188788964 98+
 • رایانامه : aminre@aminre.net

گالری تصاویر

photogallery

سهامداران عمده

بیمه آسیا بیمه البرز توسعه کسب و کار سبا بیمه دانا سرمایه گذاری صبا تامین سهامی بیمه ایران بیمه ایران معین سرمایه گذاری واسطه گری مالی یکم بانک تجارت صندوق سرمایه گذاری امین یکم فردا بانک صادرات ایران سرمایه گذاری اکسیرسودا

كليه حقوق متعلق به : شرکت بیمه اتکائی امین می باشد.
طراحی و ایجاد : شركت مهندسی رز انديشه هوشمند

Search