>
ساعت کاری
8:00 الی 17:00
تلفن تماس
7 - 2188877610 98+
آدرس
تهران، خیابان نلسون ماندلا (آفریقا) ، قبادیان شرقی پ 1

اخبار و رخدادهای امین

مشروح سخنان مدیران بیمه اتکایی امین در جلسه مورخ 1396/10/30

مشروح سخنان مدیران بیمه اتکایی امین در جلسه مورخ 1396/10/30

 

در ابتدا مدیر عامل گزارش کاملی از وضعیت مالی و فنی شرکت به استحضار حضار رساند.

در بخشی از این جلسه سید مصطفی کیایی در پاسخ به سوالی در مورد هزینه‌های اداری شرکت ، گفت: ‌هزینه‌های اداری ما زیر هفت درصد است.

وی در پاسخ به سوالی درباره تصمیم کمیسیون تلفیق در مورد سپرده های بیمه های دولتی اظهار کرد: به نظر می رسد با توجه به تصمیم کمیسیون تلفیق شرکت‌های دولتی باید این طور عمل کنند البته کمیسیون تلفیق فقط پیشنهاد دهنده است و این موضوع در صحن علنی مجلس شورای اسلامی باید تصویب شود. بیمه ایران خودش مشاور پارلمانی دارد. حتما از این به بعد تلاش می‌کنند تا با بررسی کارشناسی این موضوع در صحن علنی مجلس تصویب نشود. بنده شخصاً این مصوبه کمیسیون تلفیق را به نفع صنعت بیمه ایران نمی دانم. امیدوارم هرچه به نفع شرکت‌ بیمه ایران است صورت پذیرد. هر صدمه‌ای که به بیمه ایران وارد شود به صنعت بیمه ایران منتقل می شود.

ضمناً رئیس محترم کمیسیون تلفیق دبیر کل سندیکای بیمه گران بوده یعنی قطعا شناخت دقیقی از صنعت بیمه دارد و پشتیبان صنعت بیمه است و قطعاً از صنعت بيمه حمایت لازم را خواهد نمود.

هر شرکت بیمه ای که ظرفیت نگهداری بیشتری داشته باشد توانمند تر به نظر می رسد.بعضی از شرکت ها فقط کارمزد میگیرند و کار را واگذار می کنند.

مدیرعامل بیمه اتکایی امین در موردEPSمحقق شده نیز اظهار کرد: سود واقعی هر سهم ما در سال گذشته ۲۴۸ ریال بوده و امسال ۳۰۹ ریال شده است. از طرفی سرمایه ۲۰۳ میلیارد تومانی ما در کل طول سال وجود نداشت و بیش از هفت ماه از سال مالی منتهی به 31/06/1396 سرمایه ما ۱۵۵ میلیارد تومان بوده است که در ۱۸ اردیبهشت ‌ماه 1396 افزایش سرمایه به ثبت رسید. اگر بخواهیم این مسائل را محاسبه کنیم درصد رشد EPS  شرکت ما از 40 درصد بیشتر خواهد بود.

وی درباره رتبه‌بندی شرکت‌های بیمه توسط بورس، افزود: ما رتبه دوم شرکت‌های فعال در صنعت بیمه را کسب کردیم، اما از نظر افشای اطلاعات و شفافیت رتبه اول را داریم. با توجه به اینکه  سازمان حسابرسی، حسابرس و بازرس قانونی بیمه اتکایی امین است و گزارشات آن از اعتبار بالایی برخوردار می باشد ما حتی، یک بند حسابرسی نداشتیم. البته بند عدم انطباق استاندارد 28 حسابداری با آیین نامه شماره 58 شورای عالی بیمه برای همه شرکت‌های بیمه بود که ما را هم شامل می‌گردد.

 در مناطق آزاد متاسفانه هيچ سازماني نيست که از منافع شرکتهاي بيمه مناطق آزاد حمايت کند مقررات آن  بسیار خوب نگارش شده اما کيفيت اجرايي آن خيلي مناسب نيست  لذا انگيزه  حضور شرکتها در اين مناطق در حال از بين رفتن است.   تاسیس شرکت بیمه اتکایی امین در مناطق آزاد به علت عدم امکان صدور مجوز تاسیس شرکت بيمه در  سال 1382 در سرزمین اصلی براساس قانون اساسی بوده است . در منطقه آزاد کيش از عمليات اتکایی شرکت در سرزمين اصلي ماليات مي گيرند و سازمان منطقه آزاد نيز هيچگونه کمکي  در حل این موضوع تا به حال به بیمه اتکایی امین  نکرده است.  درواقع در حال ارائه پوشش اتکایی  از منطقه آزاد کیش به سرزمین اصلی هستیم و از این بابت از ما ماليات می گیرند  و فرقی بین حضور ما در منطقه آزاد و سرزمین اصلی وجود ندارد.

سرمايه شرکت  از زمان تاسيس در سال 82 13 تا کنون  با توجه به افزایش نرخ ارز تفاوت چندانی نداشته است و 15 سال است که شرکت رشد چندانی در افزایش سرمایه اندک خود نداشته است.

از نظر قانوني بیمه ایران  و بيمه مرکزي بايد قبولی اتکایی داشته باشند که به علت تحريم ها، بیمه مرکزی به شرکتهاي ديگر نيز مجوز قبولي داده است که با توجه به اجرای توافقنامه برجام در حال حاضر مجوز قبولی اتکایی به بیمه های مستقیم مورد اعتراض ماست و ما به  آقای دکتر همتي نامه ای نوشتيم و خواسته ايم که  هر شرکت بیمه بر اساس نوع تاسیس آن شرکت به فعالیت خود ادامه دهد. خوشبختانه آقای همتی ریس کل محترم بیمه مرکزی به درخواست های این شرکت توجه می نماید. بهترین مکان و امن ترین محل برای حفظ اسرار بيمه نامه هاي شرکتهاي بيمه مستقيم بیمه های اتکایی می باشند. شرکتهاي بیمه مختارند که ريسکهاي خود را به هر شرکتي واگذار کنند . بیمه اتکایی امین و بيمه اتکائي ايرانيان ، شرکتهايي  هستند که صرفاً براي اتکائي تاسيس شد ه اند. بهتر است دستورالعملی باشد که  اول از ظرفيت اتکائي شرکتهایی که صرفا کارشان اتکایی است  استفاده شود  و پس از تکميل ظرفيت آنها بقیه به شرکتهاي ديگر واگذار شود ، نامه ای هم در زمان  معاونت محترم اتکایی قبلی بیمه مرکزی مبني بر اجرای آن ارسال شده اما ضمانت اجرایی نداشت و عملی نگردید.

در حال حاضر ظرفیت قبولی اتکایی بیمه مرکزی و بیمه ایران بیش از 80% کل ظرفیت قبولی اتکایی شرکتهای مجاز در صنعت بیمه کشور را تشکیل می دهد ظرفیت مجاز قبولی اتکایی بیمه ایران بيش از  ده برابر بيمه اتکايي امين ميباشد. متأسفانه ظرفيت دقيق مجاز بيمه مرکزي در آمارها مشخص نيست ولي احتمالاً بايد حداقل ده برابر بيمه اتکايي امين ظرفيت داشته باشد.

90% بازار اتکایی کشور در اختیار بیمه مرکزی و بیمه ایران می باشد. با نگاهی به ظرفیت قبولی اتکایی شرکتهای بیمه ای، می توان فاصله بسیار زیاد ظرفیت بیمه اتکایی امین و بیمه مرکزی و بیمه ایران را مشاهده نمود که برای کم کردن این فاصله و واگذاری اتکایی به بخش خصوصی هیچگونه تدبیری در سالهای گذشته اتخاذ نگردیده است.

بيمه مرکزي ايران هم اتکائي اجباري و هم اتکائي اختياري و قرارداری  دارد. ما اعتقادي به پذيرش هرریسکی نداريم ولي در کليه ريسکهاي ملي خود را ملزم به مشارکت مي دانيم .بيمه مرکزي همواره يکي از حامیان ما بوده و به ما کمک ميکند و اگر می خواهیم  شرکتهاي خصوصی اتکایی موفق بشوند بايد سهم خود از بازار را بيشتر کنند ولی نه به هر قیمتی بلکه با ارزیابی مناسب درریسک ها ما اعتقاد داريم اول بايد ظرفيت بیمه های اتکایی تکميل شود و سپس بیمه مرکزی اقدام به قبولی اتکایی با حداکثر ظرفیت نماید يعني دولت به شرکتهایی مثل بیمه اتکايي امين کمک نماید تا ظرفيتهاي ما در خيلي از کارها بخصوص پروژه های ملي افزایش یابد.

همکاران عزیز ما در بيمه اتکائي ايرانيان که سرمايه آنها از ما بيشتر است  و حق بيمه ها به تناسب سرمايه حدودا يکي است نیز به همین صورت عمل می نماید یعنی در ارزيابي ریسک دقت بیشتری به خرج می دهند.در صورتی که بیمه اتکایی امین در ارزیابی و عدم پذيرش ریسک های پیشنهادی  اشکال داشته باشد چرا بیمه اتکایی ایرانیان نیز از ظرفیت خود به طور کامل استفاده نمی کند و همه ریسک های  پیشنهادی رانمی پذیرد  . نمی شود که هر دو شرکت اتکایی با هم عملکرد غیر فنی داشته باشند. وقتی نرخها پایین و نسبت خسارت بالا است يعني هر شرکت در  بازار بیمه بدون ارزیابی ریسک وارد شود با مشکل روبرو خواهد شد .

بیمه مرکزی هیچوقت در ریسک های اختیاری لیدر نمی شود مگر در قراردادها  و ممکن است در تعیین نرخ بیمه نامه های بسیار بزرگ اظهار نظر نماید .

خسارت هایی که در سالهای 85 تا 90 برای این شرکت اتفاق افتاده، ذخایر مناسب برای آنها در نظر گرفته نشده بود و شرکت را با مشکل مواجه کرد به همین دلیل برای جلوگیری از پیش آمدن این مشکلات برای سالهای آینده IBNR را با اخذ مجوز از بیمه مرکزی به 45 درصد رساندیم که در صنعت بیمه برای اولین بار اتفاق افتاده است .

در سال 1390 خسارت معوق در نظر گرفته شده 6 میلیارد تومان بوده که در حال حاضر 65 میلیارد تومان می باشد و این ذخایر می تواند شرکت را در پرداخت خسارتهای بزرگ آینده توانمندتر نماید .

درست است IBNR  باعث سوددهی کمتر عملیات فنی شرکت می گردد ولیEPS  ما پایین نمی آید چون ذخایر قوی داریم . در سه ماهه اول  امسال  نیز با IBNR  45 درصد  هم 15 درصد از EPS  پيش بيني شده مان در سه ماهه اول جلو هستیم در حالیکه ذخیره کافی برای کشتی سانچی نیز در نظر گرفته شده است.

با توجه به بررسی از نرخ و شرایط واصله از بیمه گران اتکایی خارجی و بیمه مرکزی ما با توجه به شرایط روز مملکت نرخ و شرایط بیمه مرکزی را پذیرفتیم .این که ارز را در داخل بدهیم یا در خارج خیلی فرق می کند و در صورت انتقال ارز به خارج هزینه های بالاسری به شرکت تحمیل می گردد . ما از ارزهای حواله ای داخلی استفاده می کنیم در حقیقت ما در سال گذشته  هیچ ارزی  به صورت آزاد نخریدیم که جهت حق بیمه به شرکت های بیمه های خارجی انتقال دهیم. ما گفته ایم به شرطی با خارجی ها کار میکنیم که ارز را داخل کشور پرداخت کنیم  و موافقت آنها را در سال گذشته و امسال اخذ کرده ایم. ما یکی از معدود شرکت های بیمه هستیم که  این کار را  انجام داده ایم و ارز از کشور خارج نکرده ایم و از ارزهای  حواله ای داخلی خودمان استفاده کرده ایم و این یکی از بهترین روش ها در جهت اقتصاد مقاومتی  در صنعت بیمه می باشد.

کسب حق بيمه بيشتر نمي تواند به تنهايي عامل سود آوري شرکت باشد .باید سعی کنیم ریسکهایی انتحاب کنیم که سهامدار از فعالیتهای فنی ما نيز منتفع شود.

ما اقدام به سپرده گذاری  در بانک ها کرده ایم و این بهترین نوع عملیات سرمایه گذاری در سالهای اخیر در مملکت بوده است و بالاترین بازده را داشته ایم . به هر بازار سرمایه ای مراجعه کردیم به این نتیجه رسیدیم که بانک مطمئن ترین و سودآورین ترين است . حالا ممکن است سال دیگر بورس و شاید بازارهای مالی دیگر ولی این چند سال با سپرده گذاری در بانک ها بالاترین بهره را از سرمایه گذاری در بانکهای مختلف کشور برده ایم و کلیه بانک ها نیز به تعهدات خود عمل نموده اند.

افتخار می کنیم که یکی از پرسودترین شرکتهای بیمه در سرمایه گذاری،  بیمه اتکایی امین است. در مورد انتخاب بانکها نیز سعی کردیم در بانکهایی که سهامداران بیمه ای شرکت با آنها کار می کنند همکاری کنیم.در صورت کاهش سود بانکها

بستگی به شرایط بازار وارد بازارهاي سرمايه مي شويم بنا به گفته کارشناسان در حال حاضر بانک بهترین انتخاب سرمايه گذاري  بوده و البته وظیفه ما این است که با بانک ها هم کار کنیم که بانک ها بتوانند به تولید وام دهند ما باید کمک دولت باشیم .ضمناً بيمه اتکايي امين داراي بالاترين رتبه توانگري در صنعت بيمه کشور مي باشد.

افتخار ما این است که همکاران  بخش فنی و مالی ما از سطخ تحصیلات بالا و میانگین سنی جوان برخودار هستند و ادعا داریم که کمتر شرکتی این میانگین سنی و تعداد کارکنان حدود 20 نفر را دارد .

ما مفتخریم که تا 31/06/1395 مالیات بیمه اتکایی امین تسویه شده است و تامین اجتماعی نیز تا تاریخ 31/06/1396 تسویه شده است  و جزو معدود شرکت هایی هستیم که بدهی پنهان نداریم .ما ادعا نمیکنیم که شرکت قوی هستیم ولی ادعا میکنیم یکی از شفاف ترین شرکت ها هستیم .

مدیرعامل بیمه اتکایی امین درباره خسارت کشتی سانچی و تاثیر آن روی صورت های مالی شرکت نیز اظهار کرد: این خسارت به عنوان خسارت معوق شرکت‌ ثبت شده این‌که این خسارت قطعی و پرداخت شود بستگی به گزارش کارشناس خسارت بین المللی و تائید لیدر قرارداد دارد.

وی ادامه داد: حدود 30درصد از کشتی را بیمه های داخلی بیمه کرده اند و 70 درصد آن را شرکتهای بین المللی پوشش داده اند والبته بیمه اتکایی امین فقط سهم از پوشش بدنه کشتی سانچی را دارد. بیمه اتکایی امین در قرارداد بیمه البرز و همینطور پذیرش ریسک به صورت اختیاری از بیمه البرز و همینطور در قرارداد بیمه مرکزی می باشد . ما بعد از حادثه اعلام کردیم که آماده پرداخت خسارت هستیم و این موضوع هیچ مشکلی برای شرکت ایجاد نمی‌کند، حتی ما اعتقاد داریم که ای کاش ظرفیت بیشتری داشتیم  که بتوانیم بتوانيم درصد بيشتري از ریسکهای بزرگ را در داخل کشور پوشش دهیم. این  چند سال تحریم باعث توانمند شدن صنعت بیمه ما و به خصوص شرکت‌های اتکایی گردیده است. مبلغ ذخیره در نظر گرفته شده باIBNR45 درصد برای خسارت کشتی سانچی حدود  850  هزار دلار می باشد.

آقای کیایی در مورد عرضه قسمتی از سهم دولتی ( سرمایه گذاری خارجی ) بیمه اتکایی امین توسط سازمان خصوصی سازی در بورس (که در 18 بهمن‌ماه عرضه می‌شود)، گفت: با خصوصی شدن بیمه‌ها فشار روی دولت کمتر می‌شود.

ما نیاز داریم سهامداران خصوصی بزرگتر و توانمندتری با ما کار کنند. یک سال بود که مجوز واگذاری سهم دولتی شرکت به بخش خصوصی را داشتیم، اما این واگذاری با وجود پیگیری وزیر محترم اقتصاد سابق انجام نشد، از جناب آقای دکتر کرباسیان  وزیر محترم امور اقتصادی متشکریم که سهم دولتی مستقیم را از بیمه‌ اتکایی امین کم می‌کنند. امیدوارم  که سهامداران غیرمستقیم‌های دولتی نیز داوطلبانه نسبت به کاهش سهام خود اقدام نمایند.

کيائي ابراز اميدواري کرد بخش خصوصي واقعي نسبت به خريد سهام دولتي بيمه اتکايي امين اقدام نمايد.

با توجه به مصاحبه های دولت محترم  به نظر می رسد قرارشده واقعاً به بخش خصوصي بفروشد ولي ما بي اطلاع هستيم  . ما  در قيمت گذاری بیمه اتکایی امین در سازمان خصوصی سازی تاثیر گذار نبوده ایم  و يک قسمت از سهم ما دولتي بوده ، سهامدار دولتي ما دارد سهم اش را  به بخش خصوصي واگذار مي کند ما از اين حرکت بسيار خوشحاليم و اميدواريم  شرکت با کم شدن سهم دولت رشد بیشتری داشته باشد. طبيعتاً وقتي شرکت بخواهد به بازارهاي خارجي برود هر قدر سهم بخش خصوصي اش بیشتر  باشد  شرکت های خارجی تمایل بیشتری برای همکاری و يا خريد سهم آن دارند.

ممکن است بررسی کنند و بیمه اتکایی امین را در وضعیت مناسبی ببینند ولي شاید وقتي متوجه شوند تعدادی از سهامدارش دولتي است تمایل آنها به کار کردن با بیمه اتکایی امین کمتر می گردد. ما ميتوانيم قسمتي از سهام مان را به شرکتهاي خارجي و شرکتها و افراد خارجی که در بازار بورس ایران فعالند واگذارکنيم.

مدیر عامل بیمه اتکائی امین در پاسخ به سوالی در خصوص علل شکایت از بیمه توسعه ، اظهار داشت: پس از خریداری ملک بیمه توسعه واقع در چهارراه جهان کودک در یک مزایده ،این شرکت بیمه ای از تخلیه ساختمان در موعد مقرر خودداری کرده است ضمن اینکه این شرکت در حالیکه اقدام به فروش ملک کرده ظاهرا  این ساختمان را به شرکت دیگری که به نظر می رسد زیرمجموعه بیمه توسعه است اجاره داده  و به خریدار یعنی بیمه ایران اطلاعی نداده است که بدون شک این اقدام با اصل حسن نیت در تناقض است و طبق قوانین حقوقی احتمالاً حکم کیفری خواهد داشت، در این راستا شرکت بیمه اتکائی امین اقدامات حقوقی لازم را علیه بیمه توسعه انجام خواهد داد.

به گفته وی شرکت بیمه اتکائی امین حافظ منافع سهامداران حقیقی و حقوقی خود است در این راستا هر حاشیه ای که منافع سهامداران شرکت را به خطر بیندازد، نمی پذیرد و خود را موظف به دفاع از حقوق آنها می داند.

مدیر عامل بیمه اتکائی امین تاکید کرد: در نظر داریم با تعيين تكليف ساختمان جهان كودك بيمه توسعه ،اين ساختمان تبديل به قطب بيمه گري جهت فعاليت شرکتهای بیمه، نمایندگیها، شرکتهای خدمات بیمه ای، كارگزاري ها ، استارت آپ ها و...شود.

سید مصطفی کیائی در عین حال به برخی فعالیت های بیمه توسعه که مخالف با اصول و قوانین بیمه گری است ، اشاره کرد و گفت: به نظر می رسد مقامات نظارتی باید بر عملکرد این شرکت بیمه ای که فعالیتهایش متوقف شده، نظارت بیشتری داشته باشند.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص برخی تحرکات بیمه توسعه جهت احیاء دوباره، گفت: در این خصوص مقامات نظارتی نظیر شورای عالی بیمه باید تصمیم گیری کنند ؛ اما باید دید فعالیت مجدد شرکتی که منجر به زیان مادی و معنوی و سلب اعتماد بیمه گزاران صنعت بیمه شده تا چه اندازه مطابق با منافع ملی کشور است.

ما امیدواریم به کمک سهام داران بتوانیم با شرکت های خارجی کار کنیم و وارد بازار قبولي و واگذاري خارج از کشور شویم .چون امکان رشد برای بیمه های اتکایی نه تنها در همکاري داخل بلکه همکاري منطقه اي و جهاني را مي طلبد  نياز داريم در قبولی و واگذاری اتکایی از خارج از کشور شریک شویم. تمام یک ریسک بزرگ بيمه اي  را داخل کشور اتکايي کردن به مصلحت نيست داشتن هنر نیست. خوشبختانه ما بیمه مرکزی و بیمه ایران را داریم که یک ظرفیت نگهداری اتکایی قوی برای کشور دارند.

قرارداد مازاد خسارت ما با بیمه مرکزی است ما هر چه ریسک مناسب انتخاب کنیم به نفع بیمه مرکزی و بیمه گران اتکایی داخلی می باشد. از یک طرف لیدر قرارداد است و از طرف دیگر رقیب می باشد. بهتر است بیمه مرکزی اجازه رشد به ما شرکت های اتکایی بدهد. بیمه مرکزی اگر بخواهد در بازارهای بین المللی وارد شود بهتر است با سیاست هدایت، شرایطی را ایجاد نماید که بیمه های اتکایی خصوصي را وارد بازارهای خارجی نموده و از آنان حمایت کند. حضور بیمه گران اتکایی ایرانی در بازارهای منطقه ای و جهانی میتواند موجب ترغیب بیمه گران به پذیرش سهم از قراردادها و مشارکت در ریسکهای بزرگ داخلی گردد.

امیدواریم بیمه ایران و بیمه مرکزی کمک کنند و در سال های آینده  چتر حمایتی ما باشند.

دفتر مرکزی

  • جزیره کیش ، میدان سنایی ، بلوار اندیشه ، قطعه N.B.O.16
  • کدپستی : 7941778354
  • تلفن : 7 - 7644420785 98+
  • نمابر : 7644420958 98+
  • رایانامه : aminre@aminre.net

دفتر ارتباطی

  • تهران ، بلوار نلسون ماندلا (آفریقا) ، خیابان قبادیان شرقی ، پلاک 1
  • کدپستی : 1917635711
  • تلفن : 7 - 2188877610 98+
  • نمابر : 2188788964 98+
  • رایانامه : aminre@aminre.net

گالری تصاویر

photogallery

سهامداران عمده

بیمه آسیا بیمه البرز توسعه کسب و کار سبا بیمه دانا سرمایه گذاری صبا تامین سهامی بیمه ایران بیمه ایران معین سرمایه گذاری واسطه گری مالی یکم بانک تجارت صندوق سرمایه گذاری امین یکم فردا بانک صادرات ایران سرمایه گذاری اکسیرسودا

كليه حقوق متعلق به : شرکت بیمه اتکائی امین می باشد.
طراحی و ایجاد : شركت مهندسی رز انديشه هوشمند

Search