>
ساعت کاری
8:00 الی 17:00
تلفن تماس
7 - 88877610 (021)
آدرس
تهران، خیابان نلسون ماندلا (آفریقا) ، قبادیان شرقی پ 1

اخبار و رخدادهای امین

جهت شفاف سازی و اطلاع رسانی به سهامداران محترم

slideaboutus1

بسمه تعالی
جهت شفاف سازی و اطلاع رسانی به سهامداران محترم
" تحلیلی بر عملکرد شرکت بیمه اتکائی امین در شش ماهه منتهی به 1397/12/29"

با سلام و آرزوي توفيق؛
مقدمه :
شرکت بيمه اتکائي امين بعنوان اولين شرکت اتکائي کشور در سال 1382 با مجوز بيمه مرکزي ج. ا. ايران در منطقه آزاد کيش ثبت و همزمان با صدور پروانه فعاليت، با شماره ثبت 1672 در تاریخ 1382/04/11 عمليات خود را آغاز و در همان سال اقدام به ايجاد يک دفتر ارتباطي در تهران نموده که تاکنون به طور مستمر در حال فعالیت است. سهام شرکت بیمه اتکایی امین (سهامی عام) ، در تاریخ 1393/12/26 در بازار دوم فرابورس پذیرفته شده و با طبقه‌بندی در صنعت بیمه و صندوق بازنشستگی به جز تامین اجتماعی، با نماد اتکام مورد معامله قرار می¬گیرد . با توجه به اينکه این شرکت ماهيتاً يک شرکت بازرگاني خصوصي فعال در بازار فرابورس مي باشد موظف است هدف گذاري ها و برنامه هاي راهبردي خود را در وهله نخست براساس دفاع از حقوق سهامداران حقيقي و حقوقي و بازگشت سرمايه آنان قرار دهد.
عملکرد شرکت بیمه اتکائی امین بر اساس آخرین صورتهای مالی برای دوره شش ماهه منتهی به 29 اسفند ماه 1397 بشرح ذیل می باشد:

حق بیمه قبولی:
حق بيمه کسب شده در شش ماهه اول سال مالی 98 مبلغ 402.384 ميليون ريال بوده است . باتوجه به شرایط تحریم و پیشنهاد ریسکها با نرخ حق بیمه مناسب ، با در نظرگرفتن جنبه های فنی ارزیابی ریسک و تقاضای پوشش اتکایی شرکتهای واگذارنده ریسک، این میزان در مقایسه با دوره مشابه سال قبل ، حدود 46% رشد داشته است. ظرفیت مجاز قبولی اتکایی این شرکت بر اساس آخرین ظرفیت اعلامی توسط بیمه مرکزی ج.ا .ایران به میزان 915 میلیارد ريال می باشد .
حق بیمه واگذاری :
حق بيمه واگذاري در اين شش ماهه مبلغي معادل 43.879 ميليون ريال می باشد که عمدتاً مربوط به حق بیمه قرارداد مازاد خسارت سال 97-98 بوده است.

کارمزد پرداختی و دریافتی :
کل کارمزد پرداختي بابت حق بيمه قبولي در شش ماهه اول سال مالی 98، به ميزان 94.372 ميليون ريال بوده که در مقایسه با دوره مشابه سال قبل ، حدود 48 % رشد داشته است. لازم به ذکر است افزایش میزان کارمزد پرداختی متناسب با افزایش میزان حق بیمه قبولی می باشد .
از کل کارمزد پرداختي ذکر شده ، طي قراردادهاي واگذاري مبلغي معادل 879 ميليون ريال بازيافت گرديده است که در مقایسه با دوره مشابه سال قبل 9 درصد افزایش داشته است.
خسارت :
خسارت پرداختي در شش ماهه اول سال مالي 98 مبلغ 94.857 ميليون ريال بوده است که در مقایسه با دوره مشابه سال قبل کاهش 5 درصدی داشته است. از جمله علل کاهش خسارت پرداختی در دوره مذکور عدم دریافت اطلاعات برخی از خسارتها از شرکتهای واگذارنده بوده که پس از دریافت و تکمیل مدارک در حسابها ثبت خواهند گردید. همچنین خسارتهاي دريافتي از بابت قراردادهاي اتکائي واگذاري مجدد شرکت، معادل 71.294 ميليون ريال بوده است.
لازم به توضیح است که با توجه به خسارت سیل اخیر در کشور و به منظور برخورداری از پشتوانه ذخایر، شرکت بيمه اتکايي امين ذخيره خسارات معوق را طوري محاسبه و لحاظ مي نمايد که منافع طرف هاي قراردادي خود يعني بيمه گران مستقيم را در بالاترين مرتبه اولويت قرار دهد و با در نظر گرفتن IBNR (خساراتي که محقق شده لکن گزارش نشده است) به ميزان 45 درصد که در حدود 15 برابر بيش از ميزاني است که اکثريت قريب به اتفاق شرکت هاي بيمه لحاظ مي نمايند سطح توانگري مالي خود را در راستاي ايفاي تعهدات و مشارکت در جبران خسارات بالا برده است.
توانگری مالی :
شرکت بیمه اتکایی امین از منظر توانگري مالي در ميان کلیه شرکت هاي بيمه مستقیم و اتکایی فعال در صنعت بیمه کشور همواره داراي بالاترين رتبه توانگري مالي است. بر اين اساس ، هر شرکت بيمه اي که با بيمه اتکايي امين داراي مبادلات اتکايي است اطمينان کامل دارد که بيمه اتکايي امین هم از عهده ايفاي تعهدات خود در قبال خسارات ريسک هاي واگذار شده برخواهد آمد و هم در سريع ترين زمان ممکن (که فاکتور بسيار مهمي در فضاي کسب و کار بيمه است) در اين خصوص اقدام مي نمايد. توانگری مالی شرکت بیمه اتکائی امین برای سال 1398 بر اساس تأییدیه واصله از جانب بیمه مرکزی ج. ا. ایران ، معادل 1.017 درصد (سطح یک) می باشد.
بديهي است در صورت عدم توجه به معيارها و اصولي از قبيل مسئوليت پذيري و پاسخگويي و برخورداري از حد اعلاي توانگري مالي که فلسفه وجودي يک شرکت بيمه اتکايي است ، اين شرکت نيز مي تواند با ترفندهاي گوناگون، ذخاير فني مربوط به خسارات معوق را براساس حداقل ها محاسبه و از اين طريق هزينه هاي خود را در ابعاد قابل توجهي کاهش و ابعاد سودآوري خود را افزايش دهد.
درآمد سرمایه گذاری ها :
بهره مندی از رهنمودهای شورای سرمایه گذاری این شرکت که متشکل از افراد خبره در مسائل اقتصادی و سرمایه گذاریست منجر به ایجاد تغییرات اساسی در ترکیب سرمایه گذاری های منابع در اختیار گردید که نهایتاً منجر به بهینه سازی پرتفوی سرمایه گذاری در سهام شرکت های بورسی و فرابورسی ، انتقال بخشی از وجوه سپرده گذاری شده نزد بانکها به بازار سرمایه و خرید اسناد خزانه اسلامی با بازدهی های بالاتر از نرخ سپرده های بانکی با هدف کمک به دولت بوده است. شایان ذکر است درآمد سرمایه گذاری های شرکت در شش ماهه اول سال مالی 98 مبلغ 456.717 میلیون ريال بوده که در مقایسه با بودجه سال 98 حدود 37 درصد افزایش داشته است.
هزینه های اداری و پرسنلی:
از اهداف بیمه اتکایی امین همواره جذب نیروی کار جوان و تحصیلکرده بوده است . میانگین سنی پرسنل این شرکت 35 سال می باشد.
سرانه حق بیمه قبولی برای شش ماهه اول سال مالی 98 مبلغ 26.826میلیون ريال می باشد که گویای کارائی و کارآمدی بالای پرسنل است.
سود هرسهم :
سود هرسهم برای شش ماهه اول سال مالی98 ، 162 ريال بوده که حدود 5 % رشد نسبت به بودجه سال 98 داشته است و فاقد هرگونه زیان انباشته می باشد.
وضعیت طلب و بدهی شرکت بیمه اتکائی امین با سایر شرکت های بیمه داخلی و خارجی:
باتوجه به سیاست های شرکت مبنی بر تهیه صورت تطبیق حسابهای اتکایی فیمابین با شرکت های بیمه داخلی بصورت دوره های سه ماهه و پیگیری مطالبات بصورت سه ماهه ، مطالبات از شرکت های بیمه داخلی به کمترین میزان خود رسیده بطوریکه تقریبا ً عمده این مطالبات مربوط به دوره های جاری بوده است. شایان ذکر است درخصوص حسابهای بیمه ای با شرکت های بیمه خارجی بدلیل مشکلات نقل و انتقال ارزکه تماما ً ناشی از شرایط تحریم می باشد امکان پرداخت بدهی به شرکتهای بیمه خارجی میسر نمی باشد.شایان ذکر است این بدهی ها در حسابهای شرکت منظور گردیده است.

برنامه افزایش سرمایه شرکت :
براساس مصوبه مجمع عمومی فوق العاده مورخ 1397/10/27 مقرر گردید سرمایه شرکت از مبلغ 2.500 میلیارد ريال به 3.000 میلیارد ريال افزایش یابد که مراحل قانونی افزایش سرمایه در دست انجام می باشد.


"توضیحات تکمیلی در خصوص بندهای گزارش حسابرس در شش ماهه منتهی به 1397/12/29"


براساس اظهارنظر حسابرس محترم مبانی نتیجه گیری مشروط عملکرد شرکت بیمه اتکائی امین در دوره شش ماهه منتهی به 1397/12/29 شامل دو مورد میباشد که توضیحات مربوط به بندهای مذکور به شرح ذیل ایفاد میگردد.
1- درخصوص بند شماره 3 گزارش حسابرس محترم مبنی بر عدم احتساب ذخیره مالیات به مبلغ 68 میلیارد ريال بابت عملکرد سال مالی منتهی به 1396/06/31 به استحضار میرساند باتوجه به اشتباه محاسباتی که از سوی ممیزان مالیاتی بابت عملکرد سال مالی 96 این شرکت صورت پذیرفت مبلغ مذکور بعنوان مالیات دربرگ تشخیص اعلام گردید که با پیگیریهای بعمل آمده و دفاعیات ارائه شده صحت محاسبات مالیات ابرازی این شرکت تأییدگردید و موضوع در هیأت بدوی جهت اعلام نتیجه درحال رسیدگی است لذا باتوجه به حل وفصل شدن موضوع ، شرکت از این بابت ذخیره ای درحسابها لحاظ ننموده است.
2- درخصوص بند شماره 4 گزارش حسابرس محترم مبنی بر شناسائی ذخایر برگشت حق بیمه و ذخیره فنی تکمیلی و خطرات طبیعی به استحضار میرساند موضوع اختلاف بین آئین نامه شماره 58 شورایعالی بیمه و استاندارد شماره 28 حسابداری در نحوه شناسائی ذخایر فوق الذکر می باشد . از آنجاییکه شرکتهای بیمه ملزم به رعایت آئین نامه های شورایعالی بیمه و دستورالعمل های بیمه مرکزی می باشند لذا این شرکت نیز در راستای رعایت مفاد آئین نامه مذکور ذخایر برگشت حق بیمه و ذخیره فنی تکمیلی و خطرات طبیعی را محاسبه و در حسابها لحاظ نموده است . شایان ذکر است که بند مذکور درصورتهای مالی کلیه شرکتهای بیمه مشترک است.
3- درخصوص بند شماره 6 گزارش حسابرس محترم به استحضار میرساند همانگونه که در اهم رویه های حسابداری نیز به آن اشاره شد بدلیل اینکه تسویه حسابهای اتکایی ارزی با شرکتهای بیمه داخلی از محل حواله های ارزی با منشاء داخلی و نیز تسویه حسابهای اتکایی ارزی با شرکتهای خارجی از محل ارز بازار ثانویه صورت می پذیرد لذا طلب (بدهی) به شرکت های بیمه داخلی با نرخ رسمی بانک مرکزی ، طلب (بدهی) شرکت های بیمه خارجی با نرخ بازار ثانویه (نیما) ، وجوه و سپرده های بصورت اسکناس با نرخ بازار ثانویه (سنا) و وجوه و سپرده های بصورت حواله با منشاء داخلی نیز با نرخ رسمی بانک مرکزی تسعیر شده اند .
4- در ارتباط با بند شماره 7 گزارش حسابرس به استحضار میرساند پیرو نامه واصله از بیمه مرکزی ج. ا. ا در خصوص اخذ ذخیره خسارت مربوط به وقوع سیل اخیر در دفاتر و صورتهای مالی شرکت، با توجه به برخورداری شرکت از قرارداد مازاد خسارت ریسک و حوادث فاجعه آمیز و نیز عدم دسترسی به مبلغ خسارت سهم این شرکت از خسارت مذکور، شرکت 50 درصد از سهم نگهداری خود از قرارداد مازاد خسارت به مبلغ 45 میلیارد ریال را در ذخایر خسارت معوق دوره شش ماهه منتهی به 1397/12/29 منظور نموده است.
5- در ارتباط با بند شماره 8 گزارش مذکور که بعنوان تأکید بر مطلب خاص اشاره شده است به استحضار میرساند بدلیل محدودیت های ایجاد شده در نقل و انتقال ارز به خارج از کشور تسویه با شرکتهای خارجی به نتیجه نرسیده است و موضوع مشکلی کلی و در سطح کلان اقتصاد می باشد.
6- در خصوص بند شماره 9 مبنی بر عدم تخلیه ساختمان خریداری شده در چهارراه جهان کودک تهران به استحضار میرساند بر اساس حکم دادستان محترم یک طبقه از ساختمان مذکور تخلیه گردید و مراحل قانونی تخلیه سایر طبقات ساختمان در دست اجراست . متأسفانه یکی از سهامداران بزرگ شرکت، همکاریهای لازم در راستای تخلیه ساختمان مذکور را بعمل نیاورده که این منجر به زمانبر شدن پروسه تخلیه گردیده است.
7- درارتباط با بند شماره 12 گزارش حسابرس محترم نیز به استحضار میرساند مشکل مطروحه دربند گزارش مشکل تمام شرکت های بیمه می باشد و بیمه مرکزی ، سازمان بورس و اوراق بهادار و سازمان حسابرسی درحال تهیه صورتهای مالی نمونه شرکت های بیمه می باشند . شایان ذکر است در صورت تهیه صورتهای مالی نمونه و تصویب آن در شورایعالی بیمه ، شرکت بیمه اتکایی امین نسبت به تهیه صورتهای مالی مطابق با نمونه مصوب اقدام خواهد نمود.

دفتر مرکزی

  • جزیره کیش ، میدان سنایی ، بلوار اندیشه ، قطعه N.B.O.16
  • کدپستی : 7941778354
  • تلفن : 7 - 44420785 (076)
  • نمابر : 44420958 (076)
  • رایانامه : aminre@aminre.net

دفتر ارتباطی

  • تهران ، بلوار نلسون ماندلا (آفریقا) ، خیابان قبادیان شرقی ، پلاک 1
  • کدپستی : 1917635711
  • تلفن : 7 - 88877610 (021)
  • نمابر : 88788964 (021)
  • رایانامه : aminre@aminre.net

سهامداران عمده

بیمه آسیا بیمه البرز توسعه کسب و کار سبا بیمه دانا سرمایه گذاری صبا تامین سهامی بیمه ایران بیمه ایران معین سرمایه گذاری واسطه گری مالی یکم بانک تجارت صندوق سرمایه گذاری امین یکم فردا بانک صادرات ایران سرمایه گذاری اکسیرسودا

كليه حقوق متعلق به : شرکت بیمه اتکائی امین می باشد.
طراحی و ایجاد : شركت مهندسی رز انديشه هوشمند

Search